Mzansi Challenge 2023

Starts: Friday, 24 Mar 2023
Ends: Sunday, 18 Jun 2023
Pool Stage
Match 3, Pool Stage

25 Mar 2023 - 15:00

Barnard Stadium

Valke

0 - 0

San Clemente Rhinos

Match 2, Pool Stage

25 Mar 2023 - 15:00

Olen Park

Leopards

27 - 24

Goshawks (Zimbabwe)

Match 1, Pool Stage

25 Mar 2023 - 15:00

Sisa Dukashe Stadium

Border

26 - 21

Windhoek Draught Welwitchias (Namibia)

Match 4, Pool Stage

25 Mar 2023 - 15:15

Riverville Stadium, Riversdale

South-Western Districts

36 - 23

Eastern Province

Match 8, Pool Stage

01 Apr 2023 - 13:00

Hamilton Rugby Club

Simbas (Kenya)

21 - 33

Boland Cavaliers

Match 5, Pool Stage

01 Apr 2023 - 15:00

Adcock Stadium

Eastern Province

20 - 27

Goshawks (Zimbabwe)

Match 7, Pool Stage

01 Apr 2023 - 15:00

Barnard Stadium

Valke

64 - 17

Border

Match 9, Pool Stage

01 Apr 2023 - 16:00

Hage Geingob Stadium

Windhoek Draught Welwitchias (Namibia)

22 - 31

South-Western Districts

Match 13, Pool Stage

08 Apr 2023 - 15:00

Ceres

Boland Cavaliers

33 - 21

Goshawks (Zimbabwe)

Match 14, Pool Stage

08 Apr 2023 - 15:00

Olen Park

Leopards

27 - 24

Simbas (Kenya)

Match 12, Pool Stage

08 Apr 2023 - 15:30

Outeniqua Park

South-Western Districts

28 - 26

San Clemente Rhinos

Match 15, Pool Stage

08 Apr 2023 - 16:00

Hage Geingob Stadium

Windhoek Draught Welwitchias (Namibia)

24 - 48

Valke

Match 16, Pool Stage

14 Apr 2023 - 15:30

Outeniqua Park

South-Western Districts

33 - 24

Valke

Match 17, Pool Stage

15 Apr 2023 - 15:00

WJ de Wet Stadium

Eastern Province

24 - 20

Leopards

Match 18, Pool Stage

15 Apr 2023 - 15:00

Harare

Goshawks (Zimbabwe)

26 - 31

Windhoek Draught Welwitchias (Namibia)

Match 19, Pool Stage

15 Apr 2023 - 15:00

Charles Morkel Stadium,. Strand

San Clemente Rhinos

33 - 22

Simbas (Kenya)

Match 21, Pool Stage

22 Apr 2023 - 15:00

Bosman Stadium, Brakpan

Valke

31 - 22

Boland Cavaliers

Match 22, Pool Stage

22 Apr 2023 - 15:00

Olen Park

Leopards

25 - 33

South-Western Districts

Match 23, Pool Stage

22 Apr 2023 - 15:00

Police Park, East London

Border

27 - 43

Eastern Province

Match 24, Pool Stage

22 Apr 2023 - 16:00

Hage Geingob Stadium

Windhoek Draught Welwitchias (Namibia)

24 - 25

San Clemente Rhinos

Match 25, Pool Stage

28 Apr 2023 - 15:30

Outeniqua Park

South-Western Districts

47 - 25

Border

Match 26, Pool Stage

29 Apr 2023 - 15:00

Port Alfred High School

Eastern Province

18 - 7

Simbas (Kenya)

Match 28, Pool Stage

29 Apr 2023 - 15:00

Bredasdorp

Boland Cavaliers

12 - 3

Leopards

Match 29, Pool Stage

29 Apr 2023 - 15:00

Charles Morkel Stadium,. Strand

San Clemente Rhinos

31 - 25

Goshawks (Zimbabwe)

Match 33, Pool Stage

06 May 2023 - 15:00

City Park Stadium Athlone

Simbas (Kenya)

30 - 26

Border

Match 31, Pool Stage

06 May 2023 - 15:00

Harare

Goshawks (Zimbabwe)

48 - 57

Valke

Match 32, Pool Stage

06 May 2023 - 15:00

Charles Morkel Stadium,. Strand

San Clemente Rhinos

36 - 45

Boland Cavaliers

Match 34, Pool Stage

06 May 2023 - 16:00

Jan Wilken Stadium, Walvis Bay

Windhoek Draught Welwitchias (Namibia)

20 - 23

Leopards

Match 36, Pool Stage

13 May 2023 - 15:00

WJ de Wet Stadium, Despatch

Eastern Province

25 - 18

Boland Cavaliers

Match 38, Pool Stage

13 May 2023 - 15:00

Harare

Goshawks (Zimbabwe)

44 - 25

Border

Match 35, Pool Stage

13 May 2023 - 15:00

Charles Morkel Stadium,. Strand

San Clemente Rhinos

22 - 41

Leopards

Match 37, Pool Stage

13 May 2023 - 16:00

Hage Geingob Stadium

Windhoek Draught Welwitchias (Namibia)

35 - 28

Simbas (Kenya)

Match 41, Pool Stage

20 May 2023 - 15:00

Pella Park, Porterville

Boland Cavaliers

29 - 15

South-Western Districts

Match 42, Pool Stage

20 May 2023 - 15:00

Barnard Stadium

Valke

56 - 29

Eastern Province

Match 43, Pool Stage

20 May 2023 - 15:00

Nairobi, Kenya

Simbas (Kenya)

48 - 7

Goshawks (Zimbabwe)

Match 44, Pool Stage

20 May 2023 - 15:30

Sisa Dukashe Stadium

Border

41 - 36

San Clemente Rhinos

Match 45, Pool Stage

27 May 2023 - 15:00

Police Park, East London

Border

16 - 43

Leopards

Match 47, Pool Stage

27 May 2023 - 15:00

Barnard Stadium

Simbas (Kenya)

30 - 46

Valke

Match 48, Pool Stage

27 May 2023 - 15:00

Harare

Goshawks (Zimbabwe)

25 - 31

South-Western Districts

Match 46, Pool Stage

27 May 2023 - 15:00

Charles Morkel Stadium,. Strand

San Clemente Rhinos

30 - 32

Eastern Province

Match 49, Pool Stage

27 May 2023 - 16:00

Hage Geingob Stadium

Windhoek Draught Welwitchias (Namibia)

17 - 38

Boland Cavaliers

Match 51, Pool Stage

03 Jun 2023 - 15:00

Olen Park

Leopards

35 - 43

Valke

Match 53, Pool Stage

03 Jun 2023 - 15:00

Nairobi, Kenya

Simbas (Kenya)

25 - 31

South-Western Districts

Match 52, Pool Stage

03 Jun 2023 - 15:30

Sisa Dukashe Stadium

Border

19 - 68

Boland Cavaliers

Match 54, Pool Stage

03 Jun 2023 - 16:00

Hage Geingob Stadium

Windhoek Draught Welwitchias (Namibia)

47 - 29

Eastern Province

Semi Final Stage
Match 56, Semi Final

10 Jun 2023 - 15:00

Outeniqua Park

South-Western Districts

38 - 27

Boland Cavaliers

Match 57, Semi Final

10 Jun 2023 - 15:00

Barnard Stadium

Valke

57 - 30

Leopards

Final Stage
Match 58, Final

17 Jun 2023 - 12:30

Barnard Stadium

Valke

7 - 0

South-Western Districts

SQUADPWD LTCPE DGPFPAPD PTS
Valke 9 7 1 1 47 34 6 0 369 238 131 41
South-Western Districts 9 8 0 1 31 24 6 0 285 224 61 40
Boland Cavaliers 9 7 0 2 34 25 4 0 298 188 110 36
Leopards 9 5 0 4 24 17 10 2 244 218 26 26
Eastern Province 9 5 0 4 23 17 14 0 243 268 -25 25
San Clemente Rhinos 9 3 1 5 30 21 4 1 239 258 -19 24
Windhoek Draught Welwitchias (Namibia) 9 3 0 6 31 27 10 0 241 274 -33 17
Simbas (Kenya) 9 2 0 7 19 13 4 0 235 256 -21 12
Border 9 2 0 7 27 15 10 0 222 396 -174 12
Valke 1 1 0 0 8 6 1 0 57 30 27 9
Valke 1 1 0 0 6 5 5 0 55 38 17 9
Goshawks (Zimbabwe) 9 2 0 7 14 9 6 0 247 303 -56 8
South-Western Districts 1 1 0 0 4 3 3 1 38 27 11 7
South-Western Districts 1 0 0 1 6 4 0 0 38 55 -17 3
Leopards 1 0 0 1 4 2 2 0 30 57 -27 3
Boland Cavaliers 1 0 0 1 3 3 2 0 27 38 -11 2

Most points scored

1 KEAGAN FORTUNE Valke 134
2 ADRIAAN VAN DER BANK South-Western Districts 83
3 MASIXOLE BANDA Eastern Province 63
4 DARIAN HOCK Boland Cavaliers 62
5 VALENTINO WELLMAN Valke 50
6 DANCO BURGER Windhoek Draught Welwitchias (Namibia) 46

Most tries scored

1 VALENTINO WELLMAN Valke 10
2 ROSCO SYSTER South-Western Districts 7
3 PIERRE RABIE Valke 7
4 JOHANN CORNE GREYLING Windhoek Draught Welwitchias (Namibia) 7
5 CAMERON HUFKE Boland Cavaliers 6
6 DYLAN MAART Boland Cavaliers 6

Most penalties scored

1 MASIXOLE BANDA Eastern Province 13
2 KEAGAN FORTUNE Valke 12
3 ANDRE VAN DER BERG Windhoek Draught Welwitchias (Namibia) 8
4 ADRIAAN VAN DER BANK South-Western Districts 7
5 APHIWE STEMELE Border 6
6 TAKU MUSINGWINI Goshawks (Zimbabwe) 6

Most conversions

1 KEAGAN FORTUNE Valke 44
2 ADRIAAN VAN DER BANK South-Western Districts 22
3 DARIAN HOCK Boland Cavaliers 21
4 DANCO BURGER Windhoek Draught Welwitchias (Namibia) 14
5 NTABENI DUKISA Simbas (Kenya) 13
6 MASIXOLE BANDA Eastern Province 12
Player statistics calculated after each match. Updates may be pending. Queries may be sent to footprint@sarugby.co.za. E&OE
Valke
San Clemente Rhinos
Leopards
Goshawks (Zimbabwe)
Border
Windhoek Draught Welwitchias (Namibia)
South-Western Districts
Eastern Province
Simbas (Kenya)
Boland Cavaliers